NÁŠ PRÍBEH

Patrícia Ď.
24.10.2017

„ Dievčatá, za vašu prácu máte už toľko schodov do neba...“ Túto vetu nám raz povedal pán farár, ktorý videl, aká ťažká je práca opatrovateľky. Na druhej strane je však našim poslaním.

Sme kolektív zariadenia sociálnych služieb, ktorý pozostáva z 15 žien vo veku od 35 do 55 rokov. Pracujeme na 2. oddelení a spolu vytvárame jednu skupinu, jeden tím, jednu rodinu. Väčšina z nás tu pracuje už okolo 20 rokov. Máme však aj kolegyne, ktoré tu nie sú dlho, ale veľmi rýchlo sa začlenili do nášho prostredia a dobre spolu vychádzame. Každodenne spolu pracujeme, radíme si navzájom a pomôžeme jedna druhej, keď je to potrebné. Zdieľame spolu všetky radosti aj trápenia nielen našich klientov, ale aj našich blízkych. Tešíme sa z úspechov našich detí a vnúčat. Svoju prácu robíme s láskou a staráme sa o našich klientov ako najlepšie vieme. Na oddelení máme 66 klientov, mnohí z nich sú odkázaní na našu opateru a potrebujú našu každodennú pomoc. Je to fyzicky aj psychicky náročná práca. Vyžaduje si trpezlivosť, usilovnosť a každodenný úsmev na našich tvárach. Naši klienti nám prirástli k srdcu akoby boli naši príbuzní. Dávame im lásku, nehu, opateru. Väčšinou sú veľmi vďační a vážia si, čo pre nich robíme, ale niekedy vedia byť aj nevľúdni, až nepríjemní. Ale aj takéto situácie vieme zvládnuť. Naučili sme sa, že každý človek má svoje dobré i zlé vlastnosti, a najmä naši seniori, ktorí už prežili svoje a zaslúžia si aj napriek tomu úctu. Fungujeme tu ako jedna veľká rodina. Klienti nás oslovujú menami a dopredu sa tešia, ktorá z nás príde do služby.

Spomíname si na jednu z našich klientok, pani Emíliu. Prišla k nám asi v roku 1986, kedy jej umrel manžel a nakoľko bola bezdetná, nemala žiadnych príbuzných. U nás si našla novú rodinu a nový domov. Všetci sme ju oslovovali pani Milka. Pamätáme si, že mala biele dlhšie vlasy, nosila ručník a pestré šatové zástery. Potrpela si na svoj výzor. V tých časoch ešte klienti pomáhali v kuchyni, tak aj pani Milka servírovala v jedálni pre ostatných klientov, zametala, pracovala v záhrade, chodila na nákupy iným klientom. Veľmi rada rozprávala rôzne príbehy z vidieckeho života klientom aj personálu, keďže pochádzala z dediny. Každý týždeň bola nápomocná i pánovi farárovi pri svätých omšiach. Asi v roku 2010 sa jej postupne zhoršil zdravotný stav, mala pokročilé štádium demencie, ku ktorému sa pridružili aj iné diagnózy. Zhoršil sa jej zrak, sluch, aj chôdza. Postupe zostala imobilná. V roku 2012 jej museli amputovať dva prsty na nohe a neskôr aj celú nohu. V tej dobe už bola u nej zhoršená i komunikácia a bola aj inkontinentná, ale snažili sme sa jej venovať a správať sa k nej tak ako predtým. Milka je pre nás vzácnou spomienkou, pretože v auguste v roku 2015 by sa bola dožila  100 rokov, ale v júni toho istého roku nás opustila. Česť jej pamiatke!

Nedávno k nám nastúpila pani Agneša. Pamätáme si na ňu ako na veľmi nepríjemnú pani, ktorá všetko odmietala. Bola ku všetkým negativistická, až agresívna, aj keď sme k nej pristupovali milo, ona nás vždy odmietla, pričom používala aj vulgárne slová. Bola imobilná, mala pri sebe bábiku, s ktorou sa rozprávala, pokladala ju za svoje dieťa a aj ju kŕmila. Veľmi ťažko sme si k nej nachádzali cestu. S odstupom času sa nám pomaly darilo. Je bezdetná, preto sme si s ňou museli vybudovať vzťah, aby si uvedomila, že nie sme jej nepriatelia, ale jej nová rodina. Aj sa nám to podarilo. Agneška je teraz milá, vie poďakovať, pozdraviť, sama dokáže prejsť pár krokov, najesť sa, obliecť sa. Od skorého rána má dobrú náladu, spieva si, rozpráva príbehy zo života ostatným klientkam. Pani Agneša je pre nás opatrovateľky veľkým úspechom, lebo sme si dokázali, že naša práca je akýmsi zadosťučinením, aj keď je nedocenená, lebo väčšina našich klientov potrebuje našu pomoc a ich zdravotný stav sa stále zhoršuje, čo je úplne prirodzené. U pani Agneši sa nám potvrdilo, že nie vždy to platí. Je pre nás výnimočná, preto som sa rozhodla písať v tomto príbehu práve o nej.

To je len niekoľko príkladov zo života v našom zariadení. Každý klient je iný, vždy niečím výnimočný, a preto ku každému pristupujeme individuálne. Nie vždy je to jednoduché, ale snažíme sa vyhovieť každému, aby boli spokojní klienti, aj ich rodiny.

Z času na čas sa vyskytnú problémy, či už väčšie alebo menšie. Napriek tomu máme našu prácu veľmi rady, robíme ju s láskou a určite by sme nemenili za inú.