Príbeh jednej opatrovateľky

Angelika B.
21.09.2016

V Rakúsku pracujem ako opatrovateľka už sedem rokov, aktuálne v šiestej rodine. Najviac mi utkvelo v mojej mysli, srdci, ale najmä v mojej duši, opatrovanie v rodine pani Anny. K Anne som prišla v auguste 2011. Bola to 90-ročná dáma útlej postavy s nádhernými tmavohnedými očami, ktorá sa rada obliekala elegantne. Povolaním bola zdravotná sestra. Život sa s ňou nemaznal. Dôkazom toho boli aj jej dve diagnózy: rakovina pankreasu a cukrovka.

     Moja kolegyňa ma vopred upozornila, že pani Anna často počas obeda pri stole zvracia. Jej diagnóza nebola pre mňa odpudzujúca, s podobnou som sa stretla pri svojej mame. Najprv som si naštudovala, čo jej pri stravovaní vadí, aby som vedela, čoho sa vyvarovať. Mala som na pamäti, aby jej jedlo nespôsobovalo stres, ale dobrú psychickú pohodu. Anna málokedy zvracala, čo som považovala za signál, že moja opatera jej vyhovuje.

     Jedného krásneho letného dňa sme sedeli v záhrade pri kávičke a čerstvej tvarohovej štrúdli, keď som si všimla, že Anna má nechty na nohách namaľované krikľavým červeným lakom. Spravila som jej manikúru a pedikúru a nechty pretrela ružovým lakom s perleťou. Mojej Anne sa nechty veľmi páčili a s radosťou v očiach, i zároveň potlačeným vzlykom v hlase vyjadrila túžbu obuť si topánky s otvorenou špičkou.

     Boli aj dni, kedy Anna trpela silnými bolesťami. Vtedy sa jej tíško po lícach kotúľali slzičky, no ani nehlesla. Vedela som, že veľmi trpí. Metastázy jej vyžrali platničky a musela byť hospitalizovaná. Bola som ju navštíviť, spravila jej rannú hygienu, umyla na posteli celé telo, pekne som ju učesala. Napokon som jej obliekla krásnu krajkovanú nočnú košeľu. Rozlúčili sme sa s tým, že sa uvidíme na druhý deň. Moja milá, malá, elegantná a hrdá Anna ešte v ten istý deň odišla do večnosti.

V deň pohrebu prichádzali ku mne jej príbuzní so slovami: „To ty si jej spriaznená duša...“.

     Drahá Anna, hoci sme mali možnosť kráčať spolu životom len krátko (4 mesiace), spomínam si na Vás vždy s láskou a úctou.